Biography

Životopis (Part 1)

15. dubna 2011 v 12:19 | © Alexandra May


Annie Leibovitz se narodila jako třetí ze šesti dětí ve Watebury v Connecticutu do židovské rodiny. Její otec byl důstojníkem u letectva US Air Force , matka Marilyn Edith Leibovitz (1923 - 2007) instruktorkou moderního tance.
Když byla malá, její rodina se často stěhovala. Své první fotografie pořídila na Filipínách, kam byl poslán její otec.
Na střední škole se začala zajímat o různé druhy umění. Nastoupila na San Francisco Art Institute, kde studovala malířství. O fotografii se hlouběji začala zajímat během návštěvy Japonska, kam o prázdninách jela za svými příbuznými. Své první reportáže fotografovala malým fotoaparátem na 35mm film. Několik dalších let rozvíjela své fotografické schopnosti, například během svého dobrovolnického pobytu v izraelském kibucu. Prvního úspěchu dosáhla v roce 1970, když za 25 dolarů prodala časopisu Rolling Stone jednu svoji fotografii.

Leibovitz má tři děti. Nejstarší Sarah se narodila v roce 2001 (když bylo Annie 52 let), dvojčata Susan a Samuelle se narodily náhradní matce v roce 2005.

Annie Leibovitz byla velkou přítelkyní spisovatelky a fotografické kritičky Susan Sontag. Seznámili se v roce 1990, když ji Annie fotografovala na přebal nové knihy.

Významnou část jejího života znamená práce pro časopis Rolling Stone. Jejího šéfredaktora velmi zaujalo její portfolio, a hned dostala za úkol portétovat Johna Lennona. O dva roky později obsadila post hlavní fotografky tohoto časopisu. Pózovaly jí osobnosti jako Mick Jager, Bob Dylan, Patti Smith nebo Bob Marley. Jako oficiální fotografka kapely Rolling Stone s nimi jela na jejich světové turné.
Z období svého působení v Rolling Stone si však odnesla závislost na kokainu, které se dalších pět let zbavovala.
 
 

Reklama